Rezultate parțiale Alegeri Locale 2020: Cine a câștigat principalele orașe ale României
Alegerile locale de duminică au produs câteva surprize majore la conducerea marilor orașe din România. După numărătoare parțială a voturilor (94%), rezultatele în București și în principalele orașe din România arată astfel:
Alegeri Locale 2020: Rezultate București
- Primăria Generală a Capitalei: Nicușor Dan (Independent)
- Sectorul 1: Clotilde Armand (USR-PLUS)
- Sectorul 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS)
- Sectorul 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
- Sectorul 4: Daniel Băluță (PSD)
- Sectorul 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)
- Sectorul 6: Ciprian Ciucu (PNL)
Alegeri Locale 2020: Rezultate reședințe de județ
- Alba Iulia (județul Alba): Gabriel Pleșa (USR-PLUS)
- Arad (județul Arad): Călin Bibarț (PNL)
- Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)
- Bacău (județul Bacău): Lucian Viziteu (USR-PLUS)
- Oradea (județul Bihor): Florin Birta (PNL)
- Bistrița (județul Bistrița-Năsăud): Ioan Turc (PNL)
- Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)
- Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USR-PLUS)
- Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)
- Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)
- Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)
- Călărași (județul Călărași): Marius-Grigore Dulce (PSD)
- Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)
- Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)
- Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)
- Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)
- Craiova (județul Dolj): Olguța Vasilescu (PSD)
- Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)
- Giurgiu (județul Giurgiu): Adrian Anghelescu (PNL)
- Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)
- Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)
- Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)
- Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)
- Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)
- Baia Mare (județul Maramureș): Cătălin Cherecheș (Independent)
- Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți): Marius Screciu (PSD)
- Târgu Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (UDMR)
- Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)
- Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)
- Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)
- Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)
- Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)
- Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)
- Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)
- Alexandria (județul Teleorman): Victor Drăgușin (PSD)
- Timișoara (județul Timiș): Dominic Fritz (USR-PLUS)
- Tulcea (județul Tulcea): Ștefan Ilie (PNL)
- Vaslui (județul Vaslui): Vasile Pavăl (PSD)
- Râmnicu Vâlcea (județul Vâlcea): Mircea Gutău (PE)
- Focșani (județul Vrancea): Cristi Valentin Misăilă (PSD)
Șefia consiliilor județene
- Alba – PNL
- Arad – PNL
- Argeș – PSD
- Bacău – PSD
- Bihor – PNL
- Bistrița – PSD
- Botoșani- PSD
- Brașov – PNL
- Brăila-PSD
- Buzău – PSD
- Călărași – PSD
- Caraș – PNL
- Cluj – PNL
- Constanța – PNL
- Covasna – UDMR
- Dâmbovița – PSD
- Dolj – PSD
- Galați – PSD
- Giurgiu – PNL
- Gorj – PSD
- Harghita – UDMR
- Hunedoara – PSD
- Ialomița – PSD
- Iași – PNL
- Ilfov – PNL
- Mureș – UDMR
- Maramureș – PNL
- Mehedinți – PSD
- Neamț – PSD
- Olt – PSD
- Prahova – PNL în alianță cu USR PLUS
- Sălaj – PNL
- Satu Mare – UDMR
- Sibiu – PNL
- Suceava – PNL
- Teleorman – PSD
- Timiș – PNL
- Tulcea – PSD
- Vâlcea – PSD
- Vaslui – PSD
- Vrancea – PNL