Jucătorul de tenis cu cele mai mari câștiguri din istorie. L-a depășit pe Roger Federer

NewMoney 10/09/2018 | 11:44 Ştiri

Sârbul Novak Djokovici s-a impus, duminică, la US Open pentru a treia oară în carieră şi a devenit jucătorul cu cele mai mari câştiguri din tenis, din istorie – peste 119 milioane de dolari, întrecându-l pe elveţianul Roger Federer, scrie News.ro.

Înainte de US Open, Federer domina acest clasament, cu cele 117,5 milioane de dolari câştigate în carieră. El a fost eliminat în optimi la Flushing Meadows şi a primit ca premiu „doar” 266.000 de dolari.

Djokovici avea înaintea ultimului grand slam al anului 115,3 milioane de dolari premii, iar, prin succesul de la Flushing Meadows, a mai câştigat 3,8 milioane de dolari, depăşind astfel 119 milioane de dolari.

De la 15 iulie, când s-a impus la Wimbledon, Novak Djkovici a câştigat premii de aproape opt milioane de dolari: 2,9 milioane pentru grand slamul londonez, aproape 1,1 milioane pentru trofeul de la Cincinnati şi 3,8 milioane la New York (cel mai mare premiu din istorie, în tenis).

Novak Djokovici, locul 6 ATP, a câştigat a treia oară în carieră turneul de la US Open, după ce l-a învins, duminică, în finală, pe argentinianul Juan Martin Del Potro, locul 3 ATP, cu scorul de 6-3, 7-6 (4), 6-3.

Djokovici s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 15 minute. Sârbul a reuşit astfel să-şi adjudece al XIV-lea trofeu de grand slam, egalându-l pe americanul Pete Sampras, şi al doilea consecutiv, după ce s-a impus şi la Wimbledon în acest an. La US Open, el a mai câştigat în 2011 şi 2015.

Jucătorul sârb de 31 de ani va urca după acest succes pe locul 3 în clasamentul ATP, iar Del Potro va coborî pe locul 4.